Zanim sięgniesz po HTZ część 2.

Czy próbowałaś zacząć dzień od wdzięczności?

Czyli ciąg dalszy na temat 7 nawyków wspierających dobre samopoczucie w okresie menopauzalnym i nie tylko. Kolejne nawyki, które warto wdrożyć to:

4. WDZIĘCZNOŚĆ

5. Afirmacje

6. Relaksacja

7. Medytacja

Poprzedni wpis dotyczył nawyków związanych z dbaniem o ciało, a teraz piszę o roli uczucia WDZIĘCZNOŚCI. Czyli jak dbać o umysł (choć pośrednio także o ciało bowiem umysł i ciało są ze sobą połączone).

Dlaczego WDZIĘCZNOŚĆ jest tak istotna?

Sporo badaczy zgłębiało już ten temat. Oto co udało im się udowodnić podczas eksperymentów badawczych, które przeprowadzali:

  • Poprawia samopoczucie, ponieważ skupia uwagę na pozytywnych aspektach naszego życia, dzięki czemu zmniejsza skłonność do skupiania się na negatywnych. Dzięki temu poprawia nastrój, redukując stres i lęk i zwiększając poczucie szczęścia (źródło: badania Emmons i McCullough, 2003)
  • Wspiera zdrowie psychiczne – regularna praktyka pomaga w radzeniu sobie z depresją (badania Wood, Joseph, Maltby, 2008)
  • Sprzyja więziom społecznym, ponieważ wyrażanie wdzięczności sprawia, że ludzie czują się docenieni, a to pomaga w budowaniu silnych relacji z nimi. Natomiast okazywanie wdzięczności sprzyja otrzymywaniu dalszej pomocy w przyszłości (badania McCullough i in., 2001)
  • Zwiększa optymizm, bo pomaga zobaczyć świat w bardziej pozytywny sposób i przyczynia się do wiary w lepszą przyszłość (badania Froh, 2009)
  • Poprawia zdrowie fizyczne – obniża poziomem stresu, poprawia sen i obniża ciśnienie krwi (badania Kyeong, 2018)
  • Pomaga w radzeniu sobie z trudnościami, ponieważ pomaga zauważyć i docenić pozytywne aspekty nawet w ciężkich sytuacjach (badania Watkins, 2003)
  • Podnosi wibracje – (badania Hawkins 1995), a to prowadzi do ogólnie pojętego poczucia dobrostanu.

Podsumowując: liczne badania wskazują na związki wdzięczności z dobrostanem. Regularna (najlepiej codzienna praktyka) wdzięczności zmienia nawyki myślowe, czyli „koleiny” po których nawykowo podążają nasze myśli.

Jeśli więc do tej pory zaczynałaś dzień od rozmyślań, dlaczego ten dzień będzie kolejnym stresującym dniem w pracy lub od zamartwiania się, to zacznij dla odmiany od regularnego, codziennego ćwiczenia WDZIĘCZNOŚCI!

Weź kartkę papieru i napisz kilka zdań zaczynających się od „Jestem wdzięczna za…”.

Połóż rękę na sercu i przywołaj wydarzenia wzbudzające u Ciebie wdzięczność, zrób ich opis bądź listę tych wydarzeń. To mogą być drobiazgi takie jak komplement, który otrzymałaś, uśmiech dziecka na Twój widok itp. Ważne, że pomyślisz o tym z wdzięcznością.

Możesz też napisać list do osoby, której jesteś wdzięczna lub możesz wyrazić wdzięczność sobie, za to co do tej pory osiągnęłaś, co przetrwałaś, czego się nauczyłaś.

Rozpocznij dzień od wzbudzenia w sobie wdzięczności a wkrótce sama zobaczysz, jak zmieni się Twoje samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *